Jubilejní kolonie
V úterý 18. března 2025 odpoledne jsme navštívili nejkrásnější dělnickou kolonii v Ostravě. Sraz byl na tramvajové zastávce Jubilejní kolonie u místní knihovny. Zde nás očekával průvodce Mgr. Petr Lexa Přendík. Na úvod nás seznámil se začátky budování této kolonie, která byla stavěna v několika etapách. Vysvětlil proč byla budována na tomto místě, proč táto kolonie nese název „Jubilejní“. Po krátkém úvodu jsme se vydali na prohlídku kolonie. Celá kolonie je tvořena jednopatrovými a dvoupatrovými domy, které jsou ukázkou expresionistické architektury. Celou kolonii městský obvod Ostrava Jih v letech 1999 – 2017 opravil a uvedl do původního vzhledu. Bytový soubor byl zrekonstruován podle požadavků současné doby. Původní byty na svou dobu měly vlastní toalety a přívod vody v kuchyních, osvětlení bylo elektrické. Místo koupelen byl vystavěn lázeňský dům se sprchami. V kolonii byla knihovna a 3 mateřské školky. Po prohlídce jsme si prohlédli i bytové muzeum – jak vypadalo bydlení v kolonii. Mgr. Petr Lexa Přendík nás seznámil podrobně se všemi místy, kde jsme se zastavili, včetně vazeb na architekta, stavitele a popisem života v kolonii. Celou procházku absolvovalo 33 seniorů našeho sdružení a i pro ostravské to bylo milým překvapením jak pěkná část města je zde. Všichni účastníci byli spokojeni příjemně stráveným odpolednem.
Vedoucí : Ing. Jaroslav Šotola
Tady hodnocení účastnice
Dne v úterý 18.3.2025 za slunečného počasí, v odpoledních hodinách (od 14.hod.) se uskutečnil "výlet kolem komína", tzn.
v naší OSTRAVĚ - Hrabůvce. Byla to opravdu exkluzivní prohlídka, komentovaná Mgr. Petrem Lexou Přendíkem. Nejkrásnější kolonie v Ostravě.
Venkovní prohlídka trvala cca 1,30 min ., poté prohlídka muzea-jednopokojového bytu 30 min. .
Zúčastnilo se nás 33 členů, kteří jsme téměř všichni rodilí Ostraváci. Byli jsme zde poprvé a žasli jsme: město ve městě, úžasná architektura...dělnická kolonie...vybudovaná pro zaměstnance Vítkovických železáren a to od roku 1921 v etapách do roku 1950. Jedná se o 142 domů s 830 byty.
Pan architekt Arnošt Korner , který se orientoval na výstavbu dělnických sídlišt´ spojenou s infrastrukturou v podobě služeb, školských zařízení, dopravy i rekreace, je autorem návrhů všech domů dané kolonie II.stavební etapy (1929-1932) - Knihovna
s čítárnou, Lázně (byty byly jedno a dvoupokojové vybaveny toaletami ale nikoliv koupelnou), Mateřské školy (do kolonie se stěhovali v naprosté většině mladí manželé, pro jejich děti byly v kolonii zřízeny 3 mateřské školy). Jubilejní kolonie byla napojena v r.1930 na parní tramvajovou dráhu z Vítkovic na okraj Hrabůvky.
Od roku 2001 probíhala náročná rekonstrukce domů, jsou v majetku městského obvodu Ostrava-jih, ukončena byla v r.2017. Domům se vrátila jejich originální podoba, jednotný nátěr fasád, 23 domů je zapsáno na seznamu kulturních památek ČR.
Velké díky organizátorům prohlídky Ing.Šotolovi Jaroslavovi, pí. Šotolové Pavle
Sděluji pochvalu jednoho z účastníku výletu:
jsem rád, že jsem se zúčastnil prohlídky Jubilejní kolonie, nebýt tohoto výletu pořádaného DV 7 Klubu seniorů OHL ČD, tak bych o tomto místě nevěděl a to jsem 44 let žil v Ostravě
Alena Přikrylová
Foto:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |