Linhartovy

Ve středu 19.července 2023 jsme se vydali vlakem navštívit zámky na Krnovsku. Nejdříve jsme zavítali do zámku Linhartovy, který je ve vlastnictví Města Albrechtice. Neobyčejným nadšením několika místních nadšenců a patriotů je tento zámek obnovován do dnešní podoby. Zámek v Linhartovech se letos – 29.4.2023 – otevřel veřejnosti po rozsáhlé rekonstrukci.
Jedná se o poměrně rozlehlý čtyřkřídlý renesanční zámek s jednou nárožní věží, s fasádami upravenými v časném baroku.
V zámku jsou nainstalovány nové expozice, po kterých nás provedl kastelán pan Hrubý. Jako první jsme si prohlédli hlavní expozici Papírový svět hraběte Sedlnického, který je vytvořen 110 papírovými figurami v různých životních situacích. Od hostiny – taneční zábavy – souboje – hraní karet – od narození až po smrt. V dalších částech zámku jsme si prohlédli loutky a scény loutkového divadla Krnováček, papírové modely hradů a zámků České republiky, modely historických aut a keramiku Jana Kutálka.
Po prohlídce jsme se přesunuli autobusem do obce Hošťálkovy k prohlídce zámku.
Zámek Hošťálkovy byl postaven na místě bývalé tvrze z roku 1582. Upraven a dostavěn byl v 18. století Karlem Traugottem Skrbenským. Budova má tři jednopatrová křídla s mansardovou střechou. Posledními majiteli byli Arcové, za nichž roku 1840 proběhly klasicistní úpravy.
Zámek je nyní v soukromém vlastnictví, který rodina majitele dál pomalu rekonstruje a snaží se dodržet poslední přání majitele – zpřístupnit zámek veřejnosti. Zámkem nás provedla kastelánka paní Andrea Šírová, která nás podrobně seznámila s historií, ale i současností tohoto zámku. Vzhledem k velkému počtu účastníků jsme byli rozděleny na dvě skupiny, z nichž vždy jedna využila možnosti se občerstvit místní kavárně.
Na obou zámcích je vidět nadšení a obětavost kastelánů a lidí kolem nich k záchraně těchto památek za což jim patří velké poděkování.
Zpět nám to vyšlo a použili jsme autobus až doo Krnova odkud jsme jeli osobním vlakem do Opavy a pak dále do Ostravy.
Všichni senioři byli s tímto výletem spokojeni.

Vedoucí zájezdu Ing. Šotola Jaroslav.

Foto:

Přidáno / naposledy upraveno: 06. 09. 2023 17:07:09
Vytvořil Adam Šefránek
© 2016 OSŽ Ostrava