Javorník ve Slezsku

Ve středu 11.září 2019 navštívilo 42 členů sdružení seniorů Ostrava hl.n. nejsevernější část Rychlebských hor. Z ŽST Ostrava Svinov jsme se vydali vlakem do Jeseníku, kde nás čekal autobus.
První zastávkou našeho výletu byl zámek Jánský vrch v Javorníku. Díky svému umístění na skalnatém výběžku tvoří zámek nepřehlédnutelnou dominantu města. Tento zámek až do roku 1945 sloužil jako letní sídlo vratislavských biskupů a arcibiskupů.
Po zdolání strmého výstupu a desítky schodů se nám naskytl díky slunečnému počasí překrásný výhled do okolí. Jelikož jsme dorazili k zámku v předstihu, zpříjemnili jsme si čekání na prohlídku kávičkou v kavárně u Jana, která se nachází v klasicistním zahradním domku na vnějším nádvoří zámku. Kavárna dostala název dle patrona vratislavských biskupů Jana Křtitele.
V 10 hodin začala prohlídka prvního – základního – okruhu: reprezentační místnosti a expozice dýmek. Tento okruh vyniká zachovaným původním vybavením převážně z 19. století. Unikátní jsou původní až 200 let staré záclony, což ocenily hlavně ženy. Muže zase určitě zaujala bohatá sbírka dýmek, jedna z největších v ČR.
Po obědě jsme se vydali autobusem do nejzápadnější obce Českého Slezska – do Bílé Vody. Jedná se o nejsevernější obec Jesenicka, o jejíž existenci mnozí z účastníků nevěděli. Byla založena ve 13.století a největšího rozkvětu dosáhla v 1.polovině 18.století, kdy zde byla založena piaristická kolej a gymnázium. Bohužel v dnešní době je obojí již uzavřené a nepřístupné veřejnosti.
Nejprve jsme se zastavili v pekárně hostií a oplatků UNITA, kde si každý, kdo chtěl, mohl koupit čerstvě upečené lázeňské oplatky. Někteří neodolali a hned i okusili tuto křupavou dobrotu.
Poté jsme navštívili muzeum izolace, internace a integrace. Název tohoto muzea přesně charakterizuje historii malé obce. Muzejní expozice přibližuje pohnutou historii, její vzestupy a pády. Zvláštní část expozice je věnována jedné z nejtemnější části dějin ČR, resp. Československa. Tato epocha byla započata 28.9.1950, kdy dorazil do Bílé Vody první transport řádových sester v rámci akce R - vyklízení ženských řádů. Celkem se zde vystřídalo asi 1000 žen z patnácti řádů a kongregací. Z toho asi 700 jich odpočívá na místním hřbitově.
Muzeum nám přiblížila slečna průvodkyně, jež sama byla příkladem integrace, jelikož pocházela z velké rodiny z rumunského města Hunedoara, která se v Bílé Vodě usídlila.
Po této prohlídce jsme se vrátili do Jeseníku, vyjeli jsme autobusem do lázní Jeseník, kde jsme měli volný program, a tak se někteří vydali k venkovnímu balneoparku, jiní se prošli lázeňskou promenádou a někteří volný čas strávili v blízkých cukrárnách.

Zpět do Ostravy jsme se vydali vlakem v 17:30 hod.

Poděkování patří paní Vysloužilové, která tento zájezd zorganizovala a ukázala nám další část naší krásné země, kterou né každý znal. Ke spokojenosti všech účastníků také přispělo krásné zářijové počasí.

Několik fotografií:

Přidáno / naposledy upraveno: 02. 07. 2020 15:14:07
Vytvořil Adam Šefránek
© 2016 OSŽ Ostrava